Yemiyorsak sebebi var! (No-GMO Challenge!)

http://www.350.org/node/17743

Bu Linkden RSVP yapmanız ricasıyla.
Ben orda olacağım.


Fikir Sahibi Damaklar'dan:


10 October 2010 - 10:00am - 12:00pm

Maçka Parkı Kadırgalar caddesi ile Abdi İpekçi caddesi arasında kalan kısmında , saat 10:00-12:00 arası, yağmur da olsa, güneş de parlasa GDO'suz bir buluşma/piknik yapmak üzere sözleşiyoruz

"Makul tüketim alışkanlıkları geliştirmek gerçek gıda ve gerçek üretim metodlarını desteklemek demektir: işte sürdürülebilir bir dünyanın anahtarı!"

Biz GDO'lu gıdaların yönetilmesini değil, yasaklanmasını istiyoruz ve diyoruz ki: bize katılın, GDO orucu tutun. Yönetmelik ne derse desin, üzerinde GDO'suz yazanı arayın ya da organik ürünü tercih edin. Düşünün ki raflardaki onca gıdaymış gibi yapan ürün siz satın almazsanız karlılığını yitirecek. Düşünün ki, gıdaymış gibi yapan onlarca kavanoz, kutu ve şişe siz satın almadığınızda üretenlerine birer zarar olarak geri dönecek. Cebinizdeki o binbir güçlükle kazandığınız paranın alım gücüne güvenin. Onu gerçek gıdaya yatırın. Zira doğru tüketim, üretimi şekillendirir. Doğru tüketim sürdürülebilir olandır. Sürdürülebilir üretimi destekler. Sürdürülebilir bir dünya için doğru üretim ve makul tüketim alışkanlıkları geliştirmeliyiz.

"Concerned consumers make sustainable production possible!"

We challenge all to eat real food: food that is local, fair and GM free! It's not easy. Even today. And today, we still have a choice. So, before tomorrow comes, take the challenge and study GMO's. See how it is, and think how it will become. It's a challenge but the choice is ours.

Event Website: http://fikirsahibidamaklar.org/

Event Host: Fikir Sahibi Damaklar Fikir Sahibi Damaklar, öncelikle “şehirli” bir gruptur. Günümüzün pratiği içinde “tüketici" sayılmaktalar. Ancak sorgulama kabiliyetlerini birer “co-producer”a dönüşmek için kullanıyorlar. Biliyorlar ki bugün markette satılan lezzetsiz domates ancak ve ancak “satın aldıkları sürece” reyondaki yerini muhafaza edebilir. Eğer “mevsiminde” almaya karar verirlerse, üretici de mevsiminde üretecektir. Fikir Sahibi Damaklar, “tüketici”nin bir “co-producer”a dönüşmesi halinde, Monsanto gibi firmaların bile yok olacağına inanır. Fikir Sahibi Damaklar, şehirli bireyin, gece saat 10′a kadar açık kalan hipermarketlerin insanı tembelliğe iten konforu karşısında, satılan yoğurdun “gerçekten” yoğurt, ekmeğin “gerçekten” ekmek olup olmadığını düşünmeyi bıraktığını ve nihayetinde, gıda yerine gıdaymış gibi yapan, büyük üreticilerin karını arttırma odaklı ar-ge çalışmalarının karşılığı, pek çok “endüstriyel” ürünü tüketir olduğunu görüyor. Bu nedenle Fikir Sahibi Damaklar, öncelikle, bu “gerçek gıdadan ayrı düşme hali”ne çözümler üreten aktiviteleri benimsedi. Çünkü herkesin içi boşaltılmış bir berekete ikna çok tükettiği günümüzde, aslen, hem şehirli kalıp hem de gerçek gıdalarla hayat kalitemizi yükseltmek mümkündür. Fikir Sahibi Damaklar bilir, şehirli insan tercihini gerçek gıdadan yana yaptığında üretim de iyi, temiz ve adil olacak ve torunlarımıza miras bırakacağımız dünya ancak ve ancak böyle mümkün olacak. Fikir Sahibi Damaklar isimlerini bu hayalden aldılar.

No comments:

Search This Blog